Wieloczynnikowe leczenie otyłości

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, wskaźnik otyłości w Europie wzrósł blisko trzykrotnie, a otyłość stała się chorobą cywilizacyjną. Zmiany te mogą powstawać na skutek nieregularnego i niezdrowego sposobu odżywiania się, braku ruchu oraz bardziej osiadłego trybu życia. Nieleczona otyłość w bezpośredni sposób prowadzi do problemów zdrowotnych, a nawet zagrożenia życia czy śmierci, stąd tak ważne jest leczenie otyłości.

Leczenie otyłości i nadwagi w Centrum Terapii Synteza w Krakowie

Leczenie otyłości bardzo często polega wyłącznie na działaniu objawowym. W Centrum Terapii Synteza uznajemy za istotne podejście przyczynowo-skutkowe, uwzględniające wszystkie ważne aspekty funkcjonowania pacjenta. Odchudzanie wymaga bowiem silnej motywacji, konsekwencji oraz uporu, a czasem również niemałego trudu. Nasz zespół, który składa się ze specjalistów:  lekarzy, dietetyków, psychoterapeutów (w tym psychodietetyka) i fizjoterapeutów, pomoże Ci na każdym etapie Twojej drogi w staraniach o własne zdrowie i sprawność. Wesprzemy Cię w pokonaniu wyzwań stawianych przez własny organizm oraz w odzyskaniu zdrowia i sprawnego ciała.

Leczenie otyłości w Krakowie, w Centrum Terapii Synteza, obejmuje następujące możliwości:

  • konsultacje endokrynologiczne, pozwalające na wstępną ocenę stanu zdrowia, rozpoznanie przyczyn otyłości lub nadwagi oraz zaplanowanie indywidualnego programu leczenia – zwykle od takiej konsultacji rozpoczyna się praca pacjenta nad redukcją masy ciała
  • bezpieczna farmakoterapia otyłości z zastosowaniem nowoczesnych leków – zawsze pod kontrolą lekarza
  • regularne wizyty u specjalistów według harmonogramu wizyt kontrolnych
  • indywidualnie opracowany program dietetyczny wraz ze spotkaniami cyklicznymi z dietetykiem klinicznym
  • indywidualnie dobrany program ruchowy, ułożony z uwzględnieniem chorób pacjenta, jego personalnych możliwości i czasu
  • wsparcie psychologiczne, psychodietetyczne lub psychoterapeutyczne w zależności od rodzaju psychologicznych uwarunkowań otyłości

Otyłość – co to jest?

Otyłość jest stanem patologicznego zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Przeciętny wskaźnik tkanki tłuszczowej u kobiet wynosi 21-24%, a u mężczyzn 14-17%. Najczęściej diagnoza otyłości pada gdy, zawartość tkanki tłuszczowej przekroczy 25% w przypadku mężczyzn i około 30% u kobiet.

Rodzaje otyłości

Ze względu na genezę dolegliwości otyłość dzieli się na dwa rodzaje – otyłość pierwotną i otyłość wtórną. U podłoża otyłości pierwotnej leżą niewłaściwy tryb życia lub predyspozycje genetyczne, przy czym warto pamiętać o tym, że geny to nie wszystko. Wraz z predyspozycjami genetycznymi dziedziczymy po rodzicach określone wzorce zachowań i stosunek do jedzenia, który może być jedną z przyczyn naszych problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. U podłoża otyłości wtórnej leżą różne jednostki chorobowe, takie jak niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga, zespół Turnera czy niedoczynności przysadki mózgowej.

Skuteczne leczenie otyłości jest uzależnione od jej przyczyn, co w przypadku otyłości wtórnej wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki i opracowania planu leczenia choroby będącej powodem zaburzeń metabolizmu.

Otyłość czy nadwaga – istotne różnice

Otyłość i nadwaga często traktowane są synonimicznie. Z perspektywy medycznej jednak, zostały uwzględnione jako dwie różne jednostki chorobowe. Obydwie najczęściej definiuje się jako nadmierną ilość tkanki tłuszczowej, nagromadzonej w organizmie, która w znaczący sposób wpływa na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta lub prognozuje takowy. Różnicę pomiędzy nadwagą, a otyłością określa się właśnie na podstawie wyżej wymienionych parametrów. Poziom ten ustala się w oparciu o: BMI (indeks masy ciała) oraz wartości proporcji. Według przyjętych norm nadwagę diagnozuje się u osób, które osiągnęły współczynnik BMI równy lub wyższy 25, a niższy niż 30, natomiast o otyłości mówimy, gdy współczynnik ten jest równy co najmniej 30 i wyższy.

Oblicz swój wskaźnik BMI:

ft
in
lbs
cm
kg


Co to jest otyłość - rodzaje otyłości

Rodzaje otyłości i nadwagi

Jedną z podstaw otyłości jest rozbieżność między ilością dostarczanej energii, a jej wydatkowaniem czy „zużywaniem”. Nadmiar energii gromadzi się w tzw. adipocytach (komórkach tłuszczowych) w formie trójglicerydów.

Wraz z wiekiem procentowa zawartość tłuszczu w organizmie wzrasta, a tym samym, zmniejsza się beztłuszczowa masa ciała. Proces ten przebiega poprzez zwiększenie objętości komórek tłuszczowych, czyli hipertrofię oraz wzrost ich liczby, określany jako hiperplazja. Zarówno hipertrofia jak i hiperplazja, mogą występować jednocześnie, przy czym zawartość tłuszczu w komórce jest zmienna. Wzrost liczby komórek tłuszczowych jest  natomiast nieodwracalny i może przebiegać w sposób nieograniczony. Osoby dorosłe zazwyczaj cierpią na powiększanie komórek tłuszczowych, w stosunku do ich liczby. Istotną rolę w otyłości ogrywa również rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Wyróżniamy dwa typy otyłości:

  • centralną, określaną jako trzewno-brzuszną lub androidalną czy „kształtu jabłka”, która charakteryzuje się gromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicach jamy brzusznej. Otyłość centralna sprzyja wysokiemu ryzyku rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy typu II.
  • pośladkowo-udową, czyli gynoidalną lub „kształtu gruszki”.  Gromadzenie tkanki tłuszczowej występuje głównie w okolicy bioder, pośladków i ud. Dotyczy najczęściej kobiet i jest znacznie mniej podatna na odchudzanie, aniżeli otyłość centralna.

Otyłość i nadwaga - diagnoza i leczenie

Możemy również podzielić otyłość ze względu na czynniki etiopatogenetyczne

Tu wyróżniamy dwa główne typy otyłości:

  • prostą, którą określamy jako pierwotną lub samoistną. Jej główną przyczyną jest zazwyczaj, dodatni bilans energetyczny, gdzie nadmiar energii gromadzi się w tkance tłuszczowej. Otyłość prosta dotyczy osób z określoną predyspozycją genetyczną w sprzyjających warunkach środowiskowych.
  • wtórną, o której mowa gdy podczas występowania rzadkich zespołów uwarunkowanych genetycznie, chorób podwzgórza, endokrynopatii czy w wyniku stosowania niektórych leków.

Otyłość ma różnorodną etiologię, a jej przyczyn może być u danej osoby wiele jednocześnie. Do najczęstszych z nich należą: niewłaściwy bilans energetyczny, zaburzona przemiana materii, nieodpowiednie nawyki żywieniowe i dieta, skłonności genetyczne oraz czynniki emocjonalne i psychiczne. Według Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością częstość występowania zaburzeń odżywiana wśród chorych na otyłość szacuje się na 40-70%, co jednak może być niedoszacowane, ponieważ rzadko prowadzi się diagnostykę w tym kierunku. Tłem emocjonalnym i psychicznym otyłości są: jedzenie pod wpływem emocji (emocje pozytywne i negatywne, nuda), zespół kompulsywnego jedzenia, zespół nocnego jedzenia i nałogowe jedzenie.


Metody odchudzania i leczenie otyłości Kraków

Metody odchudzania a leczenie otyłości

Istotny w leczeniu otyłości jest dobry plan. Jednym z czynników, który może go zapewnić jest, bez wątpienia, konsultacja u specjalistów na co dzień zajmujących się leczeniem i pomocą osobom cierpiącym na otyłość. Ważne, by problem traktować wieloprzyczynowo, stąd konsultacja lekarska, dietetyczna, a nawet fizjoterapeutyczna czy psychoterapeutyczna, mogą znacznie zwiększyć efekty leczenia. Warto zacząć pracę nad otyłością od konsultacji lekarskiej, pozwalającej wstępnie ocenić przyczyny problemów w kontrolowaniu wagi, historię prób jej redukcji czy efekty dotychczasowych prób odchudzania. Terapia powinna być ukierunkowana na wspólne znalezienie rozwiązania, pokonanie barier, które całościowo mogą utrudniać proces terapii. Dodatkowo, ważna jest wspomniana wcześniej, całościowa opieka wielu specjalistów. Lekarz pogłębi diagnostykę w zakresie chorób współistniejących i powikłań, psycholog pomoże się uporać z psychicznymi blokadami w leczeniu, dietetyk ułoży właściwy plan żywieniowy, a fizjoterapeuta pomoże w dobraniu właściwych aktywności fizycznych.


Metody leczenia otyłości stosowane w Centrum Terapii Synteza:

Farmakoterapia – farmakologiczne leczenie otyłości

Najczęściej stosowana jest u pacjentów ze znaczną otyłością, tj. gdzie BMI wynosi powyżej 30. Działanie farmaceutyków polega na ośrodkowym hamowaniu łaknienia lub zmniejszaniu przyswajalności tłuszczów. Leki należące do tej grupy mogą być stosowane wyłącznie pod opieką lekarza! Farmaceutyki w połączeniu z odpowiednią dietą są w stanie spowodować zmniejszenie masy ciała o około 8-10%. Jest to dobra motywacja do rozpoczęcia leczenia, które jest następnie kontynuowane z zastosowaniem metod polegających na zmianie stylu życia i nawyków żywieniowych. Leczenie farmakologiczne otyłości lub nadwagi wymaga wstępnej oceny stanu zdrowia i przyczyn otyłości przez lekarza specjalizującego się w zakresie endokrynologii i chorób metabolicznych.

Centrum Terapii Synteza, Kraków – endokrynologiczna farmakoterapia otyłości

Dieta i wysiłek fizyczny, praca nad motywacją 

Podstawą jest spowodowanie ujemnego bilansu kalorycznego, czyli zmniejszenie ilości przyjmowanego pożywienia oraz zwiększenie zużycia energii. Leczenie dietetyczne opiera się na spożywaniu posiłków o zmniejszonej energetyczności. Zazwyczaj jest to około 500-1000 kcal mniej dziennie w stosunku do dotychczas utrzymywanej diety. W ramach ustalonej puli kalorii rekomenduje się spożywanie około pięciu posiłków dziennie, ze znacznym wskazaniem na unikanie dużych ilości słodyczy, słodkich owoców, tłuszczu czy białego pieczywa. Tłuszcze bowiem powinny stanowić i dostarczać nie więcej niż 30% energii, w tym 1/3 powinna występować w postaci nienasyconych kwasów tłuszczowych. Aby zapewnić optymalną ilość białka, węglowodanów złożonych, soli mineralnych i witamin, dieta powinna być urozmaicona i bogata w składniki odżywcze. Ważne jest również picie odpowiedniej ilości wody i wysiłek fizyczny, który zaleca się kilka razy w tygodniu po około 20-60 minut dziennie.

Centrum Terapii Synteza, Kraków – fizjoterapeuta

Parafarmaceutyki, suplementy diety

Zazwyczaj stosowane są pomocniczo w trakcie odchudzania. Są to przede wszystkim preparaty zawierające błonnik lub włókna roślinne, które powodują uczucie sytości poprzez zwiększenie wypełnienia żołądka.

Inne metody leczenia otyłości:

Chirurgiczne leczenie otyłości stosuje się w przypadku gdy otyłość nie poddaje się leczeniu dietetycznemu i farmakologicznemu, a BMI pacjenta wynosi powyżej 40 lub u pacjentów z BMI  powyżej 35 i współistniejącymi chorobami takimi jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia lipidowe. Istotnym czynnikiem stosowania tego typu zabiegów jest występowanie powikłań metabolicznych, psychicznych i oddechowych, które zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta. W Centrum Terapii Synteza nie prowadzimy leczenia chirurgicznego otyłości.

Jak się ustrzec otyłości?

Profilaktyka otyłości opiera się na zmianie postaw i zachowań, głównie wśród osób dorosłych. Istotne jest przede wszystkim właściwe modelowanie i nauka nawyków żywieniowych. Zwłaszcza wśród dzieci, które potem jako osoby dorosłe powielają utrwalone wzorce. Świadomość społeczna i propagowanie optymalnych nawyków żywieniowych, zdrowej diety i ruchu, ma kolosalne znaczenie w budowaniu sposobu odżywiania  się całego społeczeństwa. Wszystko to  bowiem , ma początek głównie w myśleniu i określonym podejściu do żywienia i ruchu.Dbajmy więc o edukację dzieci i młodzieży,  przede wszystkim koncentrując się na świadomych wyborach żywieniowych oraz odpowiedniej aktywności fizycznej.

 

Skomentuj