fbpx
logo
  • • Psychiatria • Psychoterapia
    • Seksuologia • Endokrynologia
    • Fizjoterapia uroginekologiczna
    • Gastroenterologia • Dietetyka • KRAKÓW

Skąd potrzeba terapii online?

Psychoterapia opiera się na relacji budowanej między terapeutą i pacjentem. Decyzja o podjęciu psychoterapii wynika zwykle z różnych form cierpienia i trudności, w zakresie których osoba zainteresowana leczeniem potrzebuje pomocy drugiej osoby, specjalisty. Kontakt bezpośredni, przebywanie w tym samym pomieszczeniu, jest domyślnym i wskazanym środowiskiem do terapeutycznej pracy nad sobą. Często jednak, zwłaszcza w okresie pandemii, możliwość spotkań bezpośrednich staje się na tyle ograniczona, że pacjenci decydują się na terapię w formie videorozmów lub rozmów telefonicznych.

Zdalne sesje psychoterapii

W Centrum Terapii Synteza większość terapeutów umożliwia pacjentom kontakt zdalny wtedy, kiedy wcześniej pacjent rozpoczął już terapię osobiście. Trudniejsza jest natomiast decyzja dotycząca podjęcia się prowadzenia terapii, która przebiegałaby wyłącznie zdalnie od początku do końca.

Terapia on-line, czy terapia wyłącznie on-line?

Z perspektywy zarówno pacjenta, jak i terapeuty, istotne jest rozróżnienie, czy umawiają się oni na psychoterapię, której cały przebieg będzie w formie on-line, czy też spotkania zdalne będą miały miejsce tylko w niektórych momentach terapii, np. w czasie ograniczeń wynikających z pandemii.

Czy można przejść całą terapię wyłącznie on-line?

Rozpoczęcie terapii wyłącznie w trybie on-line jest możliwe. Wymaga jednak wstępnej kwalifikacji, a decyzja o tego rodzaju terapii musi być dokładnie przemyślana. Często prosimy także pacjenta o konsultację z psychiatrą, gdyż istotne jest wykluczenie przeciwwskazań do tej formy terapii. Terapeuta, przy ewentualnym wsparciu współpracującego psychiatry, przekazuje pacjentowi klarowną informację, czy terapia prowadzona wyłącznie on-line może przynieść w określonej sytuacji zdrowotnej realne korzyści i prowadzić do pozytywnych zmian w życiu pacjenta.

Kiedy terapia on-line nie działa?

Możliwość uzyskania efektu terapeutycznego zależy przede wszystkim od cech pacjenta oraz zaburzeń lub trudności, z którymi się zgłasza do terapeuty. Z badań i doświadczeń klinicznych wynika, że skuteczność terapii wyłącznie on-line jest niższa w wypadku osób, którym trudno jest budować stabilne więzi, u pacjentów impulsywnych (np. autoagresywnych), uzależnionych od substancji (choć nie jest to bezwzględne przeciwskazanie do tej formy leczenia), a także osób, które chorują psychicznie (m.in. zaburzenia psychotyczne, stany maniakalne). Z tego względu w Centrum Synteza proponujemy konsultację zarówno z psychoterapeutą, jak i z psychiatrą, którzy wspólnie oceniają możliwe przeszkody i korzyści wynikające z terapii w całości online w wypadku konkretnego pacjenta.

Podejmij świadomą decyzję

Przemyśl dokładnie, czy terapia wyłącznie w trybie on-line będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Wiele osób korzysta z takiej formy wsparcia i leczenia, z dobrym efektem.

Terapia zdalna ma też ograniczenia. Twoje oczekiwania, potrzeby i wątpliwości możesz przedyskutować na pierwszej sesji konsultacyjnej z terapeutą.

Terapeuci Centrum Terapii Synteza prowadzący terapię on-line

Dostępność miejsc na terapię w formie wyłącznie on-line jest aktualnie ograniczona.

Prosimy o skontaktowane się z naszą rejestracją w celu uzyskania informacji o dostępnych terminach u poszczególnych terapeutów.