Terapia par

Na czym polega Terapia dla par?

Terapia dla par ma zwykle za zadanie pomóc partnerom w uzyskaniu większej bliskości i większej satysfakcji z bycia razem. Terapię par proponuje się głównie parom, które deklarują chęć utrzymania związku i są gotowe na pracę terapeutyczną, która je czeka. Zdarza się też, że z konsultacji i terapii par korzystają osoby, które przeżywają kryzys w swojej relacji i potrzebują pomocy w rozpoznaniu własnych potrzeb i wzajemnych oczekiwań. Psychoterapia dla par może być realizowana jako terapia małżeńska lub terapia partnerska. Warto o tym pamiętać, ponieważ powszechnie bardzo często uważa się, że psycholog dla par to specjalista pracujący głównie z małżeństwami.

Wśród głównych celów terapii par wskazuje się:

 • pomoc w rozpoznaniu źródeł konfliktu między partnerami,
 • pomoc w konstruktywnym rozwiązaniu konfliktu,
 • poprawę wzajemnej komunikacji werbalnej i niewerbalnej,
 • pomoc partnerom w uświadomieniu sobie wzajemnych oczekiwań,
 • pomoc w podjęciu decyzji o kontynuowaniu związku lub rozstaniu się,
 • pomoc w określeniu zasad dalszego funkcjonowania związku.

Kto może rozpocząć terapię par?

O kwalifikacji do podjęcia terapii w Centrum Terapii Synteza decyduje lekarz psychiatra lub psychoterapeuta. Terapię par oferujemy głównie parom, które deklarują chęć utrzymania związku, przy jednoczesnym braku przeciwskazań do jej podjęcia. Terapia partnerska/Terapia małżeńska mogą być więc rozpoczęte w sytuacji, kiedy konflikty i problemy narastają z powodu problemów komunikacyjnych lub sprzecznych oczekiwań w stosunku do związku.
Terapii nie zalecamy w sytuacjach, kiedy:

 • między partnerami dochodzi do aktów przemocy,
 • u jednego (lub obojga) partnerów występuje choroba psychiczna lub problem uzależnienia,
 • partner lub partnerzy pozostają w podwójnych związkach, i na chwilę podjęcia decyzji o rozpoczęciu terapii nie są w stanie z żadnego zrezygnować,
 • jeden lub oboje partnerów podjęli decyzję o rozwodzie bądź rozstaniu, niezależnie od podjętych kroków prawnych.

Zakres usług 

W Centrum Terapii Synteza oferujemy profesjonalną terapię par, prowadzoną przez doświadczonych terapeutów. W ramach świadczonej pomocy nasi terapeuci, psychoterapeuci oraz seksuolodzy, w tym także wykwalifikowany i doświadczony psycholog dla par prowadzą:

 • psychoterapię par,
 • psychoterapię seksuologiczną par.

Problemy w związku mogą mieć róże podłoże. Zadaniem terapeuty jest rozpoznanie ich źródeł i wskazanie najlepszej drogi terapii. W przypadku niektórych par będzie to psychoterapia, w przypadku innych pomocne może się okazać leczenie seksuologiczne, a jeszcze innym zalecony może być proces mediacyjny poza Centrum. Pacjentom poszukującym terapii rodzin polecamy inne ośrodki, w tym Fundację Rozwoju Terapii Rodzin Na Szlaku.

Rozpoczęcie terapii par w Centrum Terapii Synteza w Krakowie

Po uzyskaniu kwalifikacji para jest kierowana do konkretnego psychoterapeuty lub seksuologa. Rozpoczęcie terapii sensu stricte poprzedzają spotkania diagnostyczno-konsultacyjne, po których para oraz terapeuta podejmują ostateczną decyzję o rozpoczęciu cyklicznych spotkań terapeutycznych.

Należy pamiętać, że cele terapii nie zawsze mogą być określone podczas pierwszej wizyty w gabinecie. Dlatego jeśli para zdecyduje się na uczestnictwo w psychoterapii psycholog dla par będzie powracał do kwestii określenia celu spotkań terapeutycznych, które będą wspólnie określane i doprecyzowane.

Terapia par Kraków

Pary małżeńskie i związki partnerskie pragnące skorzystać z pomocy dla par zapraszamy do Centrum Terapii Synteza w Krakowie. Naszym pacjentom oferujemy profesjonalną pomoc o szerokim zakresie oddziaływania, a w razie wskazań możliwość konsultacji z innymi specjalistami – psychiatrą oraz specjalistą chorób wewnętrznych.