« do słownika terminów

Przysadka - pytania i odpowiedzi

Przysadka – co to jest?

Przysadka (dawniej: przysadka mózgowa) to malutki organ, który swoim kształtem przypomina nieco ziarnko grochu. Znajduje się u podstawy mózgu i pełni rolę gruczołu nadrzędnego, wytwarzając  i przechowując wiele hormonów. Kontroluje tym samym pracę innych narządów i stymuluje je do produkcji hormonów.

Jakie hormony wydziela przysadka?

Przednia część przysadki odpowiada za wydzielanie:

  • prolaktyny, czyli hormonu stymulującego produkcję mleka u matek po porodzie. Prolaktyna odpowiada również za miesiączkowanie u kobiet, funkcje seksualne oraz płodność.
  • hormonu wzrostu (GH- growth hormone), odpowiedzialnego za stymulowanie wzrostu w dzieciństwie.  GH wpływa również na utrzymanie mięśni i kości w dobrej formie oraz samopoczucie.
  • adrenokortikotropiny (ACTH), która wpływa na wytwarzanie kortyzolu przez nadnercza. Kortyzol jako „hormon stresu” jest potrzebny organizmowi do przetrwania. Pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi oraz poziom glukozy we krwi.
  • TSH, czyli hormon stymulujący tyroidę. Odpowiada m.in. za stymulowanie tarczycy do produkcji hormonów tarczycy, odpowiedzialnych za metabolizm, równowagę energetyczną oraz metabolizm.
  • hormon luteinizujący, czyli LH, odpowiada za wydzielanie tesosteronu u mężczyzn oraz cykl owulacyjny u kobiet.
  • hormon folikulotropowy, czyli FSH, odpowiada za produkcję plemników u mężczyzn oraz stymulację jajników do produkcji estrogenu oraz rozwoju komórek jajowych u kobiet. Razem z LH odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie jąder i jajników.

Tylna część przysadki magazynuje:

  • oksytocynę, która odpowiada za produkcję mleka u kobiet oraz postęp porodu?  Odgrywa ważną rolę w zachowaniu człowieka i interakcjach społecznych. Może wspomagać formowanie więzi między matką a dzieckiem.
  • wazopresynę ADH, czyli tzw. hormon antydiuretyczny. Wazopresyna odpowiada za gospodarkę wodną w organizmie oraz regulację poziomu sodu we krwi.

Endokrynologia – Endokrynolog Kraków

Synonimy:
pituitary gland, pituitary
« do słownika terminów