USG jamy brzusznej

USG brzucha to badanie, które zdaniem wielu specjalistów powinno znaleźć się na liście cyklicznie wykonywanych badań profilaktycznych. W praktyce USG jamy brzusznej najczęściej wykonuje się ze względów diagnostycznych, po wcześniejszym zaleceniu lekarskim.

USG brzucha – wskazania do przeprowadzenia badania

Badanie USG jamy brzusznej przeprowadza się najczęściej wówczas, gdy pacjent skarży się na:

  • bóle brzucha niewiadomego pochodzenia,
  • częste wzdęcia,
  • objawy wskazujące nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania USG jest również wyczuwalne podczas badania palpacyjnego powiększenie narządów wewnętrznych.

Na czym polega USG brzucha?

USG jamy brzusznej (badanie ultrasonograficzne) pozwala na wgląd w strukturę tych organów wewnętrznych ciała, które znajdują się w zasięgu fal emitowanych przez głowicę ultrasonograficzną. Badanie pozwala ocenić ich budowę i wielkość, a także stwierdzić występowanie ewentualnych nieprawidłowości w ich obrębie, takich jak guzy, nowotwory czy torbiele. USG jamy brzusznej pozwala na szybkie wykrycie i diagnostykę całej gamy schorzeń, takich jak m.in. kamica nerkowa, kamica pęcherzyka żółciowego, tętniak aorty, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie wodonercza czy powiększenie śledziony.

Jak przygotować się do badania?

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest badaniem bezbolesnym, przeprowadzanym w trybie ambulatoryjnym. Szczegółowe przygotowanie do badania zależy od rodzaju wykonywanego USG jamy brzusznej, o czym pacjent jest każdorazowo informowany podczas ustalania terminu badania. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących tego jak przygotować się do badania zachęcamy do kontaktu. Nasi Specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania i dopilnują, aby uzyskali Państwo wszelkie niezbędne informacje.

Prawidłowe przygotowanie się do badania ma znaczący wpływ na jakość badania oraz możliwość przeprowadzenia trafnej diagnostyki na jego podstawie. Przed badaniem USG jamy brzusznej należy bezwzględnie przestrzegać wskazań lekarza dotyczących odpowiedniego przygotowania do badania.

USG jamy brzusznej prywatnie – Kraków

Pacjentów zainteresowanych możliwością wykonania badania diagnostycznego USG jamy brzusznej prywatnie zachęcamy do kontaktu z recepcją Centrum Terapii Synteza. Nasza placówka dysponuje jednym z najbardziej nowoczesnych aparatów diagnostycznych na terenie miasta Kraków. USG brzucha przeprowadzamy na potrzeby Naszych Pacjentów oraz Pacjentów innych placówek medycznych. Zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na badanie oraz dogodne godziny badań. Prywatnie wykonujemy badania USG jamy brzusznej dorosłych. Oferujemy także badanie USG tarczycy. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia dogodnego terminu badania.