« do słownika terminów

Choroba Hashimoto - pytania i odpowiedzi

Co to jest Hashimoto?

Choroba Hashimoto jest przede wszystkim chorobą autoimmunologiczną, związaną z  funkcjonowaniem układu odpornościowego. Jej przyczyną mogą być przede wszystkim czynniki genetyczne oraz stres.

Jakie są przyczyny choroby Hashimoto?

Przyczyną problemów z tarczycą może być wiele, np. stres, styl życia czy wiek. Do dziś do końca nie wiadomo jakie jest podłoże choroby Hashimoto. W pewnym momencie, własne komórki tarczycy zaczynają widzieć w niej zagrożenie. W konsekwencji, powstaje stan zapalny, który zdaje się powoli ją „zjadać”.  Choroba Hashimoto pojawia się najczęściej u kobiet między 35 a 45 rokiem życia.

Jakie są objawy choroby Hashimoto?

Najczęściej objawy choroby Hashimoto dają się zauważyć podczas przypadkowych badań lub kontrolnej wizyty u lekarza. Zazwyczaj osoby chore przez kilka pierwszych lat, nie są w stanie dostrzec żadnych objawów choroby, bowiem rozwija się ona w utajeniu a symptomy nie są na tyle wyraźne by łączyć je, właśnie z Hashimoto. Oto kilka charakterystycznych objawów Hashimoto:

  • pomniejszona tarczyca
  • ból w okolicy tarczycy, nierzadko guzki na tarczycy
  • zmęczenie
  • uczucie zimna
  • depresja
  • zaburzenia pamięci
  • zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem w ciążę, liczne poronienia
  • zwiększenie masy ciała
  • zaparcia
  • suche włosy oraz skóra

Wraz z rozwojem choroby również symptomy mogą przybierać większe nasilenie i być bardziej uciążliwe dla chorego.

Jak diagnozuje się Hashimoto?

Podczas wizyty lekarz endokrynolog poprzez tzw. badanie palpacyjne sprawdza dokładnie szyję pacjenta. Często podczas tegoż właśnie badania endokrynolog jest w stanie stwierdzić nieprawidłowości, bowiem tarczyca w chorobie Hashimoto ulega zmniejszeniu. Kolejno, lekarz kieruje pacjenta na badanie krwi, w większości przypadków m.in. TSH (hormon tarczycowy, czyli tyroksyna).  W momencie, gdy hormon okaże się zbyt niski, konieczne jest uzupełnienie go o dodatkowe badania, takie jak: badanie wolnych hormonów tarczycowych i przeciwciał przeciwtarczycowych. Lekarz przeprowadza również badanie USG tarczycy, w celu potencjalnego wykluczenia guzków na tarczycy. Objawy, które mogą wskazywać na Hashimoto podczas badania to hipoechogeniczny miąższ w USG, wysokie stężenie przeciwciał TPO oraz laboratoryjne cechy niedoczynności lub nadczynności tarczycy przy ozanczaniu TSH.

Endokrynolog w Krakowie – w Centrum Terapii Synteza

Synonimy:
Hashimoto, niedoczynność tarczycy, choroba autoimmunologiczna
« do słownika terminów