Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty

Zapraszamy na konsultacje fizjoterapeutyczne w Centrum Terapii Synteza w Krakowie

Zadzwoń pod numer 535778707. Pomożemy Ci ustalić dogodny termin wizyty.

Zapraszamy, jesteśmy do dyspozycji od 9.00 do 20.00 w każdym dniu roboczym.

Czym jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty, znany również jako łokieć boczny, to rodzaj zapalenia ścięgien spowodowany przeciążeniem mięśni i ścięgien przedramienia. Mimo nazwy, dotyka nie tylko tenisistów, ale każdego, kto wykonuje powtarzalne ruchy polegające n zginaniu nadgarstka lub przedramienia. 

Przyczyny łokcia tenisisty

Główną przyczyną jest przeciążenie ścięgien, które łączą mięśnie przedramienia z kością łokciową. Powtarzalne ruchy, jak chwytanie, podnoszenie, lub zginanie przedramienia – często spotykane w niektórych sportach i zawodach – mogą prowadzić do mikrourazów w tych ścięgnach.

Objawy łokcia tenisisty

Objawy obejmują ból i tkliwość na zewnętrznej stronie łokcia, który może promieniować do przedramienia i nadgarstka. Ból może nasilać się przy chwytaniu przedmiotów, otwieraniu drzwi, czy podnoszeniu rzeczy. Może również występować osłabienie chwytu.

Diagnoza łokcia tenisisty

Diagnoza łokcia tenisisty, obejmuje:

  • przeprowadzenie wywiadu diagnostycznego dotyczącego objawów, 
  • badanie fizykalne;
    • ocena bólu i tkliwości w okolicy zewnętrznej strony łokcia.
    • Testy funkcjonalne, takie jak test Cozena (opór podczas zginania nadgarstka) czy test Millera (opór podczas prostowania nadgarstka), które mogą wywołać ból typowy dla łokcia tenisisty.
  • czasami wykonuje się również badanie USG, gdyż może być pomocne w wykluczeniu innych przyczyn bólu, takich jak uszkodzenie stawu 

Leczenie łokcia tenisisty

Leczenie zazwyczaj obejmuje leczenie farmakologiczne oraz fizjoterapię, w tym ćwiczenia wzmacniające i rozciągające – mogą one przynieść ulgę i zapobiegać nawrotom dolegliwości. W niektórych przypadkach stosuje się także zastrzyki, a w ciężkich lub przewlekłych przypadkach może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Leczenie łokcia tenisisty w Centrum Terapii Synteza w Krakowie

 

Specjalistów, którzy u nas przyjmują możesz sprawdzić TUTAJ.