logo
« do słownika terminów

Cukrzyca- pytania i odpowiedzi

Cukrzyca- jakie są przyczyny?

Mechanizm powstawania cukrzycy wiąże się bezpośrednio z nieprawidłową przemianą  metaboliczną węglowodanów (cukrów) przez organizm. Cukrzyca pojawia się w momencie, gdy trzustka nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości insuliny lub  sam organizm nie jest zdolny do jej prawidłowego używania. Insulina, z kolei, pomaga transportować cukier z krwioobiegu do komórek. W komórkach cukier zamienia się na energię, która napędza wiele czynności  naszego organizmu.

Endokrynolog Kraków- Diabetolog

Rodzaje cukrzycy

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) można wyróżnić kilka rodzajów cukrzycy:

  • typu 1, która powstaje na skutek nikłego wytwarzania insuliny przez trzustkę lub całkowitego jej braku. Kiedyś nazywana cukrzycą młodzieńczą.
  • typu 2, czyli najbardziej popularna postać cukrzycy. Dotyka około 90 do 95% wszystkich diabetyków. Ten typ cukrzycy odporny jest na działanie insuliny.
  • ciążowa, określana jako tymczasowa postać cukrzycy, występująca, gdy kobieta jest w ciąży. Często bezobjawowa, stąd istotne są  badania i profilaktyka poziomu cukru we krwi na pewnym etapie ciąży.
  • monogenowa, która występuje znacznie rzadziej. Jest dziedziczona.
  • stan przedcukrzycowy, który pojawia się gdy poziom glukozy we krwi jest wysoki, natomiast nie dość wysoki do zdiagnozowania cukrzycy. Jego objawy są trudne do zauważenia, stąd większość osób jest nieświadomych tego stanu.

Cukrzyca-  jakie są statystyki?

Cukrzyca jest pierwszą niezakaźną epidemią na świecie. Statystyki podają, że choruje na nią około 387 mln ludzi w całej populacji, z czego olbrzymi procent, blisko połowa pozostaje niezdiagnozowana. Jest to prawie 179 mln ludzi.

Jak wygląda ten współczynnik w Polsce?

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji Cukrzyca, jest to około 3,5 mln osób, gdzie około 1 mln wszystkich chorych nie jest jeszcze zdiagnozowany. W praktyce, co 11 osoba w Polsce może być diabetykiem.

 

 

Synonimy:
diabetes
« do słownika terminów