Dietetyka

Dietetyk to specjalista zajmujący się żywieniem człowieka w zdrowiu i chorobie, przy czym żywieniem osób chorych coraz częściej zajmuje się dietetyk kliniczny. W gestii dietetyka ogólnego pozostaje żywienie osób zdrowych, edukacja żywieniowa oraz profilaktyka. Do głównych zadań dietetyka należy układanie planów żywieniowych uwzględniających zapotrzebowanie organizmu na konkretne składniki odżywcze.

Czym zajmuje się dietetyk kliniczny?

Dietetyka kliniczna to specjalizacja wyodrębniona w obszarze dietetyki ogólnej, zajmująca się leczeniem człowieka chorego. Dietetyk kliniczny posiada wiedzę o tym jak żywić pacjentów na różnych etapach choroby tak, żeby nie dopuścić do jej rozwoju lub zaostrzenia. Prowadzenie żywienia klinicznego – prawidłowe żywienie osób chorych – wymaga kompleksowej i aktualnej wiedzy z różnych specjalizacji, dlatego dietetyk kliniczny często określany jest mianem specjalisty interdyscyplinarnego. W ramach swojej specjalizacji korzysta on z wiedzy z zakresu anatomii, biochemii, medycyny i psychologii. Nie każdy dietetyk jest dietetykiem klinicznym.

Warto przypomnieć, że dietetyk nie odpowiada za diagnostykę chorób. Pomaga odpowiednio dobrać dietę, aby zmniejszyć istniejące objawy chorobowe oraz poprawić samopoczucie pacjenta. Dietetyk kliniczny posiada wiedzę z zakresu fizjologii człowieka i potrafi zanalizować wyniki badań tak, aby podpowiedzieć pacjentowi, co warto zmienić w diecie, żeby dany wskaźnik poprawić.

Zakres usług dietetyka

Do podstawowych zadań dietetyka należy:

  • określanie wpływu składników pokarmowych na działanie organizmu człowieka,
  • badanie produktów spożywczych,
  • ocena wzajemnego wpływu produktów żywnościowych i leków stosowanych przy różnego rodzaju schorzeniach,
  • ustalanie indywidualnych i grupowych planów żywienia,
  • opracowywanie metod leczenia zaburzeń żywieniowych,
  • profilaktyka prawidłowego odżywiania.

Pacjenci korzystający z pomocy dietetycznej Centrum Terapii Synteza mogą liczyć na indywidualną opiekę dietetyczną uwzględniającą ich stan zdrowia oraz wszystkie inne cechy determinujące zapotrzebowanie organizmu na konkretne substancje odżywcze, które zmienia się zależnie od płci, wieku oraz trybu życia pacjenta.

Dietetyk a inne specjalizacje

Ze względu na zakres swojej specjalizacji dietetyk kliniczny często współpracuje z innymi specjalistami. Do gabinetu dietetyka może nas skierować diabetolog, a nawet psychoterapeuta. Oczywiście z pomocy dietetyka możemy korzystać bez skierowania. Wskazaniem do konsultacji z dietetykiem są nie tylko problemy z nadmiarem kilogramów, ale również problemy z osłabioną odpornością, alergie i nietolerancje pokarmowe, uprawianie sportów wysiłkowych, a także chęć poprawy złych nawyków żywieniowych.

Dietetyk Kraków – Dietetyka w Centrum Synteza

Centrum Terapii Synteza w Krakowie zaprasza na konsultacje z dietetykiem. Nasz specjalista konsultuje pacjentów dorosłych.

Specjaliści

W naszym gabinecie przyjmuje mgr Anna Jasińska, dietetyk kliniczny.