Co warto wiedzieć przed wizytą u dermatologa?

Biopsja tarczycy w Centrum Terapii Synteza w Krakowie

Biopsja cienkoigłowa tarczycy to specjalistyczne badanie inwazyjne, którego przeprowadzenie zleca się w celach diagnostycznych. Biopsja tarczycy jest niezbędna przede wszystkim w sytuacji, w której wcześniejsze badania diagnostyczne wykryją zmiany guzkowe obecne w tym organie. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest w tym przypadku biopsja cienkoigłowa. W razie potrzeby lekarz może zlecić także wykonanie biopsji gruboigłowej. W obu przypadkach badanie polega na pobraniu wycinka zmienionej chorobowo tkanki do analizy.

Jak wygląda biopsja tarczycy?

Biopsja to badanie polegające na pobraniu z guzka tarczycy wycinka przy pomocy odpowiednio cienkiej lub grubej igły – biopsja cienkoigłowa tarczycy i biopsja gruboigłowa tarczycy. Pobrany w trakcie badania wycinek jest następnie przekazywany do badań laboratoryjnych. W ten sposób wykrywa się zmiany nowotworowe lub zapalne o różnym charakterze.

Ile trwa biopsja tarczycy?

Wielu pacjentów kojarzy pobieranie wycinka z zabiegiem chirurgicznym. Tymczasem biopsja cienkoigłowa polega na nakłuciu guzka bardzo cienką igłą (0,4 – 0,6 mm) i pobrania z niego materiału do badania cytologicznego. Zabieg przeprowadza się pod kontrolą USG. Pobranie materiału do badania trwa zaledwie kilka sekund i jest praktycznie bezbolesne. W trakcie biopsji pacjent odczuwa lekkie ukłucie.

Standardowo wizyta w gabinecie zabiegowym, podczas której przeprowadzana jest biopsja trwa ok. 20 minut.

Biopsja tarczycy: Ile się czeka na wyniki?

Ile czeka się na wyniki biopsji tarczycy? Zazwyczaj jest to okres od 2 do 3 tygodni. W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić konieczność powtórzenia badania. Dochodzi do tego w sytuacji, kiedy:

  • pobrana próbka nie zawiera tkanek tarczycy,
  • płynów i komórek guzków koloidowych jest w próbce zbyt mało,
  • lub tkanek tarczycy jest w próbce zbyt mało.

Biopsja tarczycy w Krakowie

Pacjentów, którym zależy na przeprowadzeniu badania diagnostycznego w najkrótszym możliwym terminie zapraszamy do skorzystania z pomocy medycznej Centrum Terapii Synteza w Krakowie. Posiadamy świetnie wyposażone gabinety specjalistyczne i zabiegowe, co pozwala nam na przeprowadzanie badań diagnostycznych, w tym biopsji tarczycy w komfortowych dla pacjenta warunkach.

W celu umówienia terminu badania prosimy o kontakt bezpośredni lub telefoniczny z rejestracją Centrum. Nasi Pracownicy odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania i pomogą wyborze optymalnego terminu badania. Badania diagnostyczne przeprowadzamy na rzecz Pacjentów Centrum Synteza oraz pacjentów leczących się w innych placówkach medycznych.