Otyłość jest jedną z poważniejszych chorób przewlekłych, definiowaną jako zwiększenie masy ciała uwarunkowanego nadmiernym przyrostem tkanki tłuszczowej, który przewyższa prawidłowe wartości w stosunku do wzrostu, wieku, płci i rasy. Oprócz nieestetycznego wyglądu, otyłość pociąga za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Może bowiem prowadzić do rozwoju cukrzycy, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru zawału, chorób kostno-stawowych, niektórych nowotworów złośliwych i innych schorzeń zagrażających zdrowiu i życiu.

Leczenie otyłości w Centrum Terapii Synteza najlepiej rozpocząć od wizyty u endokrynologa lub dietetyka klinicznego. Prosimy o skontaktowanie się z rejestracją pod numerem 535778707.

Otyłość

Osoby otyłe borykają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, w której dopuszczalna masa ciała u kobiet została przekroczona o 30% natomiast u mężczyzn o 25%. Początkiem otyłości jest nadwaga, która w konsekwencji może przejść w otyłość I, II lub III stopnia.

Otyłość można podzielić na typ brzuszny, w którym zapasy tkanki tłuszczowej gromadzą się w okolicy brzucha, a także otyłością pośladkowo-udową, w której nagromadzenie tkanki tłuszczowej dotyczy tych dwóch partii ciała. Z pierwszym typem zwykle borykają się mężczyźni, natomiast drugiego częściej doświadczają kobiety.

więcej informacji…

Przyczyny otyłości

Otyłość posiada złożoną, wieloczynnikową patogenezę. Jej podstawowym mechanizmem jest nieadekwatny poziom energii, przyjmowanej z żywnością do jej zużycia. Do czynników warunkujących powstawanie otyłości zaliczamy: czynniki genetyczne, zaburzenia czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, niezdrowe nawyki, częste i obfite spożywanie posiłków, stosowanie niektórych leków, uszkodzenia niektórych struktur mózgu (głównie podwzgórza).

Leczenie otyłości

Ze względu na wieloczynnikową etiologię otyłość jest leczona we współpracy z wieloma specjalistami. Oprócz lekarzy otyłością zajmują się także psychoterapeuci, dietetycy czy nawet fizjoterapeuci.

Na pierwszą wizytę warto udać się do lekarza, który przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem na temat możliwych genetycznych predyspozycji, wskaże możliwe przyczyny lub wprowadzi leczenie farmakologiczne. Farmakoterapia opiera się na zastosowaniu leków hamujących łaknienie lub zmniejszeniu przyswajalności tłuszczów. Po zapoznaniu się z historią choroby i ocenie efektywności wysiłków zmierzających do redukcji masy ciała lekarz może skierować pacjenta na konsultację dietetyczną, psychoterapię lub na wizytę do gabinetu fizjoterapeutycznego. Dietetyk zajmuje się kwestią ustalenia jadłospisu zawierającego niskokaloryczne posiłki czy ustalenia częstości i ilości spożywania pokarmów, psychoterapeuta kieruje uwagę na możliwe czynniki psychiczne w otyłości, pracując z pacjentem nad motywacją do zmiany dotychczasowych nawyków, natomiast fizjoterapeuta koncentruje się na ćwiczeniach fizycznych.

Leczenie otyłości – specjalizacje 

W leczeniu otyłości istotna jest wstępna ocena problemu, której w Centrum dokonuje endokrynolog. W toku terapii konsultacji udziela także diabetolog, a także psychoterapeuta. Leczenie otyłości można zacząć bez skierowania.

Leczenie otyłości Kraków

Centrum Terapii Synteza w Krakowie zaprasza na konsultacje dotyczące leczenia otyłości. Konsultujemy wyłącznie pacjentów dorosłych.

Specjaliści

W Centrum Terapii Synteza leczeniem otyłości zajmują się następujący specjaliści:

Lekarze:

Dietetyk kliniczny:

Fizjoterapeuta:

Psychoterapeuci, między innymi: