Elektroliza przezskórna (EPTE), czyli fizjoterapia inwazyjna

Elektroliza przezskórna jest jedną z metod terapii fizykalnej, w której wykorzystuje się modulowany prąd elektryczny w celach leczniczych.

 

W ostatnich latach badania pokazały, że przeciwbólowe działanie prądu elektrycznego jest sprawdzoną metodą na leczenie tego typu dolegliwości. Obecnie jest to jedna z powszechnie stosowanych form postępowania przeciwbólowego. Terapia przezskórnej elektrolizy jest przełomem w leczeniu tendinopatii. Jest ona stosunkowo nową metodą, która pojawiła się na rynku dzięki rozwojowi technologii i wprowadzeniu nowych urządzeń do elektroterapii. Na Polskim rynku aktualnie wyróżnia się trzy urządzenia podzielone ze względu na rodzaj wykorzystywanego prądu. Może to być prąd galwaniczny (stały), który wywołuje miejscowe działanie przeciwbólowe. Zjawiska towarzyszące przepływowi prądu przez tkanki podwyższają próg pobudliwości nerwów, zmniejszają ich przewodnictwo oraz zwiększają ukrwienie stymulowanej prądem okolicy. Galwanizację stosuje się w leczeniu ścięgien po urazach mięśniowych oraz bliznach. Drugi rodzaj to prąd zmienny, który stosuje się w celu zmniejszenia bólu poprzez stymulację nerwu w sposób niemal bezpośredni. Zaletą terapii elektrolizy przezskórnej (EPTE) jest wykonywanie zabiegu
pod kontrolą USG, co w Krakowie jako jedyny aktualnie wykonuje mgr Vadym Starynets w naszym Centrum.

Leczenie tą metodą pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie dolegliwości przy minimalnym bólu dla pacjenta. Ta technika umożliwia aktywację pierwszej fazy regeneracji tkanki miękkiej. Proces elektrolizy stosowany przez fizjoterapeutę pomaga usunąć zdegenerowaną tkankę i wznawia naturalny proces regeneracji w zdrową tkankę. Jest to nowość w świecie medycyny mięśniowo-szkieletowej oraz fizjoterapii inwazyjnej. Należy pamiętać, że metoda elektrolizy przezskórnej z wykorzystaniem prądu zdecydowanie wspomaga leczenie pacjenta i usuwanie dolegliwości, jednak bez wiedzy na temat medycyny mięśniowo-szkieletowej, ortopedycznej oraz terapii manualnej nie przynoszą odpowiednich efektów. Jest to metoda, która może znacznie usprawnić terapię pacjenta, a czasami bez jej wykorzystania porządane efekty leczenia są niemożliwe do osiągnięcia. Spośród wielu metod leczenia bólu stosowanie stymulacji elektrycznej wskazuje wysoką skuteczność pod warunkiem wczesnego włączenia jej w proces fizjoterapeutyczny.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wykonuje się za pomocą USG. Aparat ultrasonografu umożliwia wprowadzenie igły akupunkturowej w odpowiednie miejsce. Może to być: ścięgno, mięsień lub okolice nerwu obwodowego. Polega na zastosowaniu prądu (stałego lub zmiennego) bezpośrednio na uszkodzoną tkankę miękką za pomocą igły akupunkturowej. Takie działanie wywołuje regenerację tkanki w leczonym obszarze. Stosowane mikroprądy mają małą intensywność i zwykle nie są odczuwane przez pacjenta. Po zakończeniu zabiegu fizjoterapeuta może zaaplikować bandaż. Istotne jest to, aby pamiętać, że po zakończonym zabiegu nie należy schładzać miejsca zabiegu i nie stosować leków przeciwzapalnych.

Z jakimi dolegliwościami warto zgłosić się na zabieg?

➔ przeciążenie tkanek takich jak, ścięgna, mięśnie Tendinopatia to termin oznaczający przeciążenie ścięgien, które często nawraca. W ich wyniku dochodzić może do zmian zwyrodnieniowych, zapaleń okolicy ścięgna lub nawet do jego naderwania. Tego typu dolegliwości często dotyczą sportowców, ale nie tylko. Paradoksalnie tendinopatia często dotyka także osób posiadających siedzący tryb życia. Następuje to przez zmniejszenie wytrzymałości ścięgien, które są coraz mniej odporne na zerwanie. Jedną z form leczenia tendinopatii jest zastosowanie terapii przezskórnej elektrolizy EPTE, które stała się przełomową techniką w leczeniu tego typu dolegliwości.
➔ uszkodzenie nerwów obwodowych.

Neuropatia obwodowa oznacza uszkodzenie nerwów obwodowych, które zlokalizowane są niemal w całym ciele (poza centralnym układem nerwowym, do którego należy mózg i rdzeń kręgowy). Do uszkodzenia może dojść między innymi:

  • podczas urazów (takich jak na przykład złamanie kości),
  • na skutek ucisków (na przykład przez za ciasny opatrunek, lub ze względu na warunki anatomiczne, przez które dojść może do zespołu cieśni nadgarstka)
  • w przebiegu zakażeń bakteryjnych lub wirusowych
  • na skutek niektórych schorzeń, takich jak cukrzyca, bolerioza, mocznica czy też leczenia przeciwnowotworowego lub zatrucia

Objawami, które mogą wskazywać na konieczność zastosowania elektrolizy przezskórnej mogą być następujące dolegliwości kończyn:

  • drętwienie i/lub mrowienie
  • osłabienie
  • przewlekły, przeszywający ból
  • problemy czuciowe: łokieć tenisisty, rozcięgno podeszwowe, zrywanie zrostów, mięśnie kulszowo-goleniowe, okolica kości łonowej, ścięgno Achillesa, więzadło właściwe rzepki, ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego
  • nerwobóle
  • przewlekłe zapalenia nerwów, splotów i korzeni nerwowych
  • dyskopatie
  • choroby zwyrodnieniowe stawów
  • rwa kulszowa
  • rwa barkowa
  • leczenie impulsów bólowych po zabiegach

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?

W razie wątpliwości każdy zabieg powinien być wcześniej konsultowany ze specjalistą.
Warto umówić się na wizytę i poznać odpowiedź na nurtujące pytania oraz upewnić się,
czy nasze dolegliwości mogą być leczone metodą przezskórnej elektrolizy. Jednymi z
przeciwskazań do zabiegu mogą być: ciąża, nowotwór, endoprotezy, zmiany skróne lub
stosowanie niektórych leków, np. przeciwzakrzepowych.

Kiedy widać efekty?

Pierwsze efekty zabiegu są możliwe do zauważenia już po upływie 48 godzin. Pacjent
uzyskuje wówczas pełen zakres ruchu, a ból zostaje znacznie złagodzony.

Jaki jest cel zabiegu elektrolizy przezskórnej (EPTE)?

Zabieg elektrolizy przezskórnej (EPTE) jest metodą wykorzystywaną w fizjoterapii w
celu pobudzenia tkanek do regeneracji lub do jej przyspieszenia.

W naszym Centrum elektrolizę przezskórną pod kontrolą USG wykonuje mgr Vadym Starynets.

Z dokładnym opisem specjalizacji oraz cennikiem można zapoznać się w poniższym linku:
https://centrumsynteza.pl/specjalisci/vadym-starynets/

Zarejestruj się pod numerem 535 77 87 07 lub napisz e-mail na: rejestracja@centrumsynteza.pl

Skomentuj