PCOS - pytania i odpowiedzi

Odczuwanie bólu w okolicach intymnych takich jak pochwa, odbyt czy cewka moczowa dla wielu kobiet jest dużym problemem, całkiem nierzadko wstydliwym. Bardzo często utrudnia lub uniemożliwia on współżycie seksualne, odbierając radość z kontaktów intymnych. Stwarza poczucie „gorszości”, „nienormalności” i wywołuje dużo lęku o własne zdrowie oraz przyszłość.

Niekiedy taki stan jest wywołany konkretnymi czynnikami, takimi jak stany zapalne, przebyte urazy lub choroby – dlatego zawsze w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza ginekologa w celu oceny stanu fizykalnego. Kobiety, które zgłaszają się do naszych gabinetów z podobnym problemem, najczęściej mają już za sobą długą drogę wiodącą przez różnych lekarzy i diagnozy. Często badanie ginekologiczne okazuje się niezwykle trudne lub niemożliwe z powodu bólu i (lub) silnie zaciśniętych mięśni pochwy. Od wielu Pacjentek słyszymy, że w zasadzie straciły już nadzieję na wyleczenie i przyjemny seks, a wizyta u seksuologa jest „ostatnią deską ratunku” dla nich samych lub całego związku.

Czym różnią się zaburzenia seksualne związane z bólem?

Istnieją trzy rodzaje zaburzeń seksuologicznych, które mogą być odpowiedzialne za taki stan rzeczy.

  • Pierwszym z nich jest dyspareunia, rozumiana po prostu jako nawracający lub utrwalony ból podczas stosunku seksualnego.
  • Drugim jest pochwica, czyli mimowolny kurcz mięśniówki zewnętrznej trzeciej części pochwy, który zakłóca nie tylko stosunek seksualny, ale bardzo często uniemożliwia wiele czynności związanych z tym miejscem ciała jakim jest pochwa. Wiele kobiet cierpiących na pochwicę nie wyobraża sobie nawet zaaplikowania tamponu, dotyku miejsc intymnych (zwłaszcza przez partnera/partnerkę), o badaniu ginekologicznym nie wspominając.
  • Trzecim zaburzeniem jest wulwodynia, czyli odczuwanie różnych dolegliwości bólowych sromu (pochwy, odbytu, okolic cewki moczowej) w sytuacjach związanych lub całkowicie niezwiązanych z aktywnością seksualną (siedzenie, sport, etc.).

Wszystkie te dolegliwości powodują u kobiet cierpienie i trudności w relacjach interpersonalnych, zwłaszcza w związkach. To, co jeszcze je łączy, to duży udział czynników natury psychologicznej i emocjonalnej w ich powstawaniu i utrzymywaniu się.

Leczenie i psychoterapia bólu występującego w czasie stosunku płciowego

Na szczęście nie jesteśmy wobec tych problemów bezsilni. Dla wielu kobiet zaskakującym jest jak korzystne efekty w leczeniu przynosi psychoterapia, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednio prowadzoną fizjoterapią uroginekologiczną oraz wsparciem farmakologicznym. W Centrum Terapii Synteza oferujemy profesjonalną pomoc specjalistów, którzy tworząc zespół, składający się z lekarza seksuologa, fizjoterapeuty oraz psychoterapeuty, przeprowadzają odpowiednią diagnozę oraz proponują indywidualnie dopasowany plan leczenia.

Od czego zacząć terapię dysfunkcji seksualnej związanej z bólem?

Proponujemy rozpoczęcie terapii od konsultacji u lekarza seksuologa. Konsultacja trwa 50 minut, umożliwia wstępne rozeznanie w naturze problemu oraz ustalenie dalszego postępowania. Lekarz może skierować pacjentkę na konsultację ginekologiczną, zaproponować terapię indywidualną u psychoterapeuty-seksuologa i (lub) terapię pary, a także pracę z fizjoterapeutką uroginekologiczną. Rozważane też jest stosowanie środków farmakologicznych. 

Pierwsza konsultacja może się też odbyć u psychoterapeuty-seksuologa lub u fizjoterapeutki. W zależności od sytuacji dany specjalista ocenia, czy potrzebne są inne konsultacje.

Leczenie bólowych zaburzeń seksualnych wymaga czasu i cierpliwości. Terapia może trwać pół roku, ale może też, wypadku współwystępowania innych trudności psychologicznych, zająć do kilku lat. Należy też nastawić się na intensywny proces leczenia – spotkania odbywają się minimum raz w tygodniu, a w wypadku współpracy specjalistów, mogą być częstsze. Celem jest uzyskanie satysfakcji w życiu seksualnym, pozbycie się bólu i dyskomfortu, a przy okazji zwykle także opracowanie psychoterapeutyczne innych trudności. Zwykle warto więc podjąć wysiłek, który do tego celu prowadzi. 

FizjoterapeutaSeksuolog – Lekarz seksuolog

 

 

 

Leave a reply