« do słownika terminów

PCOS - pytania i odpowiedzi

Zespół policystycznych jajników – co to jest?

Zespół policystycznych jajników, w skrócie PCOS (Polycystic Ovary Syndrome), wywołany jest w skrócie, przez zaburzenia hormonalne, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie jajników. W jajnikach  powstają pęcherzyki, które z czasem zamieniają się w małe torbiele. Stąd też zespół policystycznych jajników jest również nazywany zespołem wielotorbielowatych jajników lub zespołem Steina-Leventhala.

Jakie są objawy PCOS?

Kobiety chorujące na PCOS odczuwają różne dolegliwości. Występuje jednak kilka charakterystycznych objawów. Oto najczęstsze z nich:

  • nieregularne, rzadkie miesiączki, jak również mocno obfite krwawienia (narażenie na raka endometrium, charakterystycznego dla pacjentek z PCOS)
  • trudności z zajściem w ciążę
  • długo utrzymujący się zespół napięcia przedmiesiączkowego, odczuwane wzdęcia, zmiany nastroju, bóle miednicy i pleców
  • duża ilość androgenów, a w konsekwencji problemy skórne: trądzik, łojotok, łysienie, zarost na twarzy typu męskiego
  • skłonność do tycia, tkanka tłuszczowa głównie w dolnej części tułowia
  • rogowacenie ciemne (plamki na skórze)

Jak diagnozuje się PCOS?

Do zdiagnozowania PCOS nie wystarczą same objawy. Niezbędne jest dodatkowo wykonanie USG dróg rodnych ( na objawy choroby może wskazywać obraz powiększonych jajników z większymi pęcherzykami), wykonanie badań krwi oraz konsultacja z lekarzem specjalistą. W badaniach krwi istotne jest oznaczenie androstendionu, wolnego testosteronu, DHEA-S, SHBG. Na symptomy PCOS wskazuje objętość jajnika 10 cm³ oraz liczba około 20 pęcherzyków w jajniku o średnicy od 2 do 9 mm.

Jak leczy się zespół policystycznych jajników?

W leczeniu ważne jest skupienie się na przyczynie choroby, czyli zaburzeniach hormonalnych. Istotne jest przyjmowanie leków antyandrogenowych oraz dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Sam proces terapii jest długotrwały. Może przynieść jednak wiele korzyści w postaci chociażby zmniejszenia jajników, powrotu cykli owulacyjnych czy możliwości zajścia w ciążę, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Należy jednak pamiętać, że PCOS nie jest do końca wyleczalny. Kuracja powinna być dobrana odpowiednio do potrzeb pacjentki. Natomiast sama osoba chora musi podjąć decyzję, czy i w jakim czasie myśli o powiększeniu rodziny. Od decyzji dotyczącej planowanej ciąży zależy dalsza metoda leczenia.

Endokrynolog w Krakowie – w Centrum Terapii Synteza

Synonimy:
PCOS, Polycystic Ovary Syndrome, zespół policystycznych jajników, zespół Steina-Leventhala, zespół wielotorbielowatych jajników
« do słownika terminów