« do słownika terminów

Hirsutyzm- pytania i odpowiedzi

Hirsutyzm- czy to tylko nadmierne owłosienie?

Hirsutyzm określa się jako nadmierny wzrost włosów tzw. męskiego typu, w okolicach twarzy, pleców, klatki piersiowej, brzucha i ud. Występuje powszechnie u kobiet  i zazwyczaj towarzyszy pacjentkom chorującym na PCOS, czyli zespół policystycznych jajników.

Jak często występuje?

Hirsutyzm jest powszechny i dotyka około 5 do 10% wszystkich kobiet. Zazwyczaj,  nadmierne owłosienie występuje w miejscach, gdzie kobiety nie mają lub nie powinny mieć dużo włosów. Charakteryzuje się ciemnymi, gęstymi włosami właśnie w tych punktach. Wiele kobiet z hirsutyzmem odczuwa niepokój, smutek czy przygnębienie, stąd nawet przy łagodnym przebiegu choroby, istnieje możliwość leczenia. Obecnie, dostępne są terapie, które redukują liczbę nowego owłosienia, spowalniając jego wzrost i przyczyniając się tym samym do polepszenia jakości życia pacjentek.

Jak leczy się hirsutyzm?

Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od stosowania przez pacjentki doustnej antykoncepcji.  Jeżeli po okresie około sześciu miesięcy kuracja nie przynosi zadowalających efektów, często włączany jest dodatkowo lek zwany antyandrogenem.  Większość tabletek antykoncepcyjnych ma podobne działanie w leczeniu hirsutyzmu. Pomocne bywają również metody usuwania nadmiernego owłosienia, takie jak chociażby: elektroliza czy zabiegi laserem. Działania te są całkiem skuteczne, aczkolwiek wymagają wielokrotnego stosowania przy jednoczesnym przyjmowaniu leków, których zadaniem jest zapobieganie odrastaniu włosów. Najczęściej, laseroterapia jest bardziej satysfakcjonująca u kobiet z jasną karnacją i ciemnymi włosami. Pacjentki te są w grupie, która odczuwa zmniejszoną ilość powikłań po zabiegach.

Endokrynolog KrakówEndokrynologia

Synonimy:
nadmierne owłosienie
« do słownika terminów