« do słownika terminów

Choroba Gravesa-Basedowa

Co to jest choroba Gravesa-Basedowa?

Choroba Gravesa-Basedowa to przede wszystkim choroba gruczołu tarczowego. Jej podłoże jest autoimmunologiczne, a sama w sobie jest jedną z wielu przyczyn nadczynności tarczycy.Ważą rolę odgrywa tu dziedziczność i rola HLA-DR3 oraz genu CTLA-4. Choroba Gravesa- Basedowa występuje ponad dziesięciokrotnie częściej u kobiet, pojawiając się bardzo często tuż po porodzie.

Jakie są przyczyny choroby Gravesa-Basedowa?

Podłożem choroby są zaburzenia mechanizmu kontroli układu immunologicznego. W ich wyniku pojawiają się przeciwciała przeciwko receptorowi TSH (anty-TSHR), pobudzając tym samym czynność komórek pęcherzykowych. W rezultacie następuje nadczynność tarczycy. Anty-TSHR łączy się z receptorem TSH obecnym na błonie komórkowej i wywołuje nadmierną aktywację komórek. Cały proces prowadzi do wzmożonego wydzielania hormonów.

Jakie są objawy choroby Gravesa-Basedowa?

Jedną z typowych cech tej choroby są nawroty wraz z okresami zaostrzeń i remisji. Można również zauważyć, typowe objawy nadczynności tarczycy, tj.

  • zmniejszenie masy ciała
  • tachykardię, tzn. częstoskurcz czy kołatanie serca
  • drżenie mięśni
  • zmęczenie i nerwowość
  • zwiększoną potliwość
  • nietolerancję ciepła

Bardzo często współtowarzyszą wyżej wymienionym objawy zapalenia autoimmunologicznego tkanek miękkich oczodołu (czyli tzw. wytrzeszcz gałek ocznych) lub skóry.

Jak diagnozuje się chorobę Gravesa-Basedowa?

Chorobę Gravesa- Basedowa, podobnie jak większość chorób układu endokrynnego, diagnozuje się po wykonaniu badań hormonalnych ( gdzie występuje  znaczący spadek TSH czy wzrost FT4), badaniu obrazowym tarczycy (USG lub scyntygrafia), biopsji cienkoigłowej oraz kompleksowym badaniu okulistycznym.

Jak leczy się chorobę Gravesa-Basedowa?

Leczenie choroby Gravesa- Basedowa nie polega na leczeniu przyczyny. W dużej mierze, skupia się ono na leczeniu nadczynności tarczycy, używając m.in. tyreostatyków- tiamazolu, soli jodowej lewoskrętnej tyroksyny L-T4, jak również orbitopatii tarczycowej. Przy orbitopatii w leczeniu wykorzystuje się m.in. terapię pulsową- metyloprednizolon i.v.). Dodatkowo stosuje się również leczenie jodem promieniotwórczym lub zabiegi operacyjne. Warto wiedzieć, że w nieleczonej chorobie Gravesa-Basedowa może dojść do samoistnej remisji, gdzie wcześniej jest szansa na wystąpienie groźnych powikłań, takich jak: przełom tarczowy, udar mózgu czy zawał serca. Leczenie farmakologiczne daje szansę na remisję, aczkolwiek nie zapobiega nawrotowi.

Endokrynolog w Krakowie – w Centrum Terapii Synteza

Synonimy:
nadczynność tarczycy
« do słownika terminów