« do słownika terminów

Badanie TSH - pytania i odpowiedzi

Co to jest TSH?

TSH to hormon tyreotropowy, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową. Wpływa na funkcjonowanie tarczycy, pobudzając ją do wydzielania tyroksyny ( T4) oraz trójjodotyroniny (T3). Pomimo, że tarczyca jest niewielkim gruczołem, jej funkcjonowanie wpływa znacząco na cały organizm człowieka. Badanie TSH najczęściej zleca się w celach diagnostycznych pracy tarczycy, przy niepłodności oraz u noworodków ( w diagnozie niedoczynności lub nadczynności tarczycy). Oznaczenie również wykonuje się u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę. W przebiegu ciąży, TSH oznaczane jest często wiele razy, ze względu na wpływ nieprawidłowości hormonalnych zarówno na organizm matki, jak i dziecka. Poziom tyreotropiny wynika z wieku, stylu życia czy aktualnego stanu zdrowia osoby badanej. Do badania wykorzystuje się krew z próbki pobranej na czczo.

Kiedy należy wykonać badanie TSH?

Oznaczenie tyreotropiny najczęściej zleca się w celu wykrycia niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Ponadto oznaczane jest również w celu:

  • diagnostyki działania tarczycy- przy podejrzeniu zaburzeń funkcji tarczycy ,
  • przy leczeniu i diagnostyce niepłodności u kobiet
  • przy badaniach przesiewowych u noworodków
  • monitorowania terapii hormonami tarczycy

Dodatkowo, przy występowaniu objawów takich jak: wzdęcia, zaparcia, biegunki, obrzęku lub zaburzenia rytmu serca, również ważne jest wykonanie badania TSH.

Jakie są normy TSH?

Przede wszystkim należy pamiętać, że podane poniżej normy, nie są stałe. Na poziom stężenia TSH wpływają różnorakie czynniki, takie jak chociażby:

  • płeć
  • wiek
  • metoda, którą stosuje konkretne laboratorium do oznaczania

Zakres normy TSH, zazwyczaj wynosi  pomiędzy 0,32 do 5,0 mU/l dla osoby dorosłej.  Jednak wartości, które są przedstawiane mogą być inaczej interpretowane, w zależności od laboratorium. Dobrym rozwiązaniem jest porównanie wyniku badania z normami zapisanymi bezpośrednio na kartce z laboratorium oraz konsultacja z lekarzem endokrynologiem.

Badanie TSH, a ciąża

Interpretacja wyniku TSH u kobiet w ciąży jest bardzo ważna. Podczas oznaczenia bierze się pod uwagę: zakres norm charakterystycznych dla wieku ciąży, populację oraz region demograficzny. Kobiety w ciąży powinny wykonywać oznaczenie TSH regularnie, co około 4-6 tygodni.

Endokrynolog w Krakowie – w Centrum Terapii Synteza

Synonimy:
badanie TSH, hormon tyreotropowy, oznaczenie TSH, oznaczenie tyreotropiny, stężenie TSH, norma TSH, wynik TSH
« do słownika terminów