logo
« do słownika terminów

Niedoczynność tarczycy - pytania i odpowiedzi

Co to jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, której podłożem jest zbyt małe wydzielanie hormonów tarczycy, takich jak: tyroksyna ( T4), trijodotyronina (T3) i kalcytonina, w porównaniu do zapotrzebowania organizmu.  W grupie ryzyka, podatne na zachorowanie są osoby starsze, a zwłaszcza kobiety.

Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy często wynika z różnych przyczyn. Można wyróżnić niedoczynność pierwotną, wtedy kiedy niedobór hormonów wynika z uszkodzenia gruczołu tarczowego, jak również niedoczynność wtórną, gdy nieprawidłowości zachodzą w wyniku zmniejszonej stymulacji ze strony przysadki. Zdarza się również, że mówimy o trzeciorzędowej niedoczynności, w której to podwzgórze produkuje zbyt małą ilość TRH (tyreoliberyna). Do czynników pierwotnej niedoczynności tarczycy zaliczamy m.in. chorobę Hashimoto, opisywaną jako przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Dodatkowo, wpływ mogą mieć również takie czynniki jak: częściowe lub całkowite wycięcie tarczycy, napromieniowanie okolic szyi czy niedobór jodu. Wtórna niedoczynność tarczycy występuje w wyniku uszkodzenia lub nowotworu przysadki mózgowej.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Należy zacząć, od rozróżnienia niedoczynności tarczycy. Możemy je podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest tzw. postać subkliniczna (utajona). Jest ona zarazem najłagodniejszą formą choroby, która daje skąpe objawy. U dorosłych obserwuje się wówczas: obniżenie nastroju, współtowarzyszące stany chronicznego zmęczenia oraz depresję.  Trudno jednoznacznie określić, czy objawy wynikają właśnie z niedoczynności tarczycy, natomiast nie można ich bagatelizować. Nieleczone mogą spowodować  rozwinięcie się choroby do fazy klinicznej ( tj. pełnoobjawowej). Postać kliniczna niedoczynności tarczycy objawia się na różne sposoby. Najczęstsze z nich, na które uskarżają się pacjenci to:

  • przyrost masy ciała oraz częste zaparcia
  • sztywność i bóle mięśni
  • duszności i bóle głowy
  • osłabienie koncentracji i pamięci
  • uczucie przejmującego zimna
  • przesuszona i szara skóra
  • wypadające i łamliwe włosy
  • problemy z utrzymaniem ciąży, obniżone libido oraz impotencja

Jak leczy się niedoczynność tarczycy?

Leczenie niedoczynności tarczycy w dużej mierze polega na przyjmowaniu hormonów. Ich ilość jest regulowana przez endokrynologa, w taki sposób, aby nie przekroczyć zbyt dużego stężenia w organizmie. Rzadko kiedy wymagana jest hospitalizacja.

Endokrynolog w Krakowie – w Centrum Terapii Synteza

Synonimy:
niedoczynność pierowtna, niedoczynność wtórna, trzeciorzędowa niedoczynność
« do słownika terminów