« do słownika terminów

Melatonina- pytania i odpowiedzi

Czym jest melatonina?

Melatonina jest hormonem produkowanym głównie przez szyszynkę. U osoby zdrowej, uwalniana jest w rytmie dobowym, gdzie jej największa produkcja  następuje w nocy, wraz z osłabieniem ilości światła wpadającego do oczu. Wraz z krwią melatonina transportowana jest do różnych obszarów ciała, gdzie receptory wychwytując ją, sygnalizują potrzebę snu.

Jak działa melatonina?

Melatonina jest konieczna do odprężenia organizmu czy obniżenia temperatury ciała, co ma wpływ na spokojny sen. Poziom stężenia melatoniny w nocy jest wyższy, stąd też, jest to sygnał dla organizmu, że nadszedł czas na odpoczynek i regenerację. W świecie zwierząt, hormon ten reguluje funkcje biologiczne związane z sezonowością, np.  wzrost sierści zimowej, procesy związane z hibernacją czy układ rozrodczy. Nie stwierdzono jeszcze związku między podobnym oddziaływaniem melatoniny a rozmnażaniem człowieka.

Czy można mieć problemy z wydzielaniem melatoniny?

Ludzie, na ogół, nie mają problemów związanych z naturalnym wydzielaniem melatoniny przez organizm. Niezależnie od poziomu melatoniny, czy to niskiego czy wysokiego, nie wiąże się to z konsekwencjami zdrowotnymi. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że przez całe życie człowieka, poziom melatoniny ulega zmianie. Wydaje się,  że niski poziom melatoniny nie ma większego wpływu na zdrowie. Jeżeli natomiast poziom ten zmieni się, może wpływać na jakość i długość snu.

Melatonina- czy suplementować?

Suplementacja melatoniną jest coraz bardziej popularna. Często  jednak zdarza się, że osoby suplementujące melatoninę przyjmują zbyt duże dawki. W konsekwencji pacjenci borykają się z wzmożoną sennością i obniżeniem temperatury ciała. Mogą towarzyszyć im również bóle głowy i ogólne zmęczenie. Przy przesadnie wysokich dawkach melatonina może mieć wpływ na płodność.

Endokrynologia – Endokrynolog Kraków

« do słownika terminów