« do słownika terminów

Kortyzol- pytania i odpowiedzi

Czym jest kortyzol?

Kortyzol bardzo często określa się mianem hormonu stresu. Wytwarzany jest w nadnerczach i należy do grupy hormonów steroidowych. Znaczna liczba komórek w ludzkim organizmie posiada receptory kortyzolu.  Wydzielanie tego hormonu kontroluje podwzgórze, przysadka mózgowa oraz nadnercza, często opisywane jako oś HPA.

Jak działa kortyzol?

Większość komórek w organizmie posiada receptory kortyzolu, w związku z czym sam kortyzol wpływa na wiele funkcji organizmu. Może wspomóc, m.in. funkcjonowanie pamięci, kontrolę poziomu cukru we krwi, procesy metaboliczne oraz łagodzić stany zapalne. Wpływa na regulację wody i soli w organizmie, jak również na ciśnienie krwi. W okresie ciąży wspiera rozwój płodu w łonie matki. Wszystkie te funkcje dowodzą, że kortyzol nie jest tylko i wyłącznie hormonem stresu, ale również chroni ogólny stan zdrowia człowieka i samopoczucie.

Wysoki i niski poziom kortyzolu

Czasami guzy przysadki lub nadnerczy mogą powodować tzw. zespół Cushinga, który charakteryzuje się m.in. wysokim poziomem kortyzolu we krwi. Również zmiany libido czy cyklu menstruacyjnego mogą być pośrednio spowodowane wysokim poziomem tego hormonu. Lęk i depresja również wiążą się ze znacznym podwyższeniem hormonu stresu. Z kolei, niski poziom kortyzolu może wywoływać stan określany jako pierwotna niewydolność nadnerczy lub chorobę Addisona.

Endokrynologia – Endokrynolog Kraków

Synonimy:
hormon stresu
« do słownika terminów