logo
« do słownika terminów

Estrogen- pytania i odpowiedzi

Czym jest estrogen?

Estrogen tuż obok progesteronu, jest jednym z dwóch głównych, żeńskich hormonów płciowych. Odpowiada m.in. za kobiece cechy płciowe i reprodukcję. Mężczyźni również mają ten hormon w organizmie, jednak występuje u nich w mocno zmniejszonych ilościach.

Dlaczego jest ważny?

Estrogen pełni ważną rolę w procesie dojrzewania płciowego. W tym czasie odpowiada za fizyczne zmiany zachodzące w wyglądzie kobiety. Zmiany te obejmują, m.in. początek cykli menstruacyjnych, rozrost piersi, wzrost włosów łonowych i włosów pod pachami. Ponadto reguluje cykliczność miesiączek, jak również pewne procesy związane z ciążą i porodem. Dodatkowo, oddziałuje na mózg, kości, serce, skórę, jak i inne tkanki. Ma udział w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu.

Jak działa?

Jajniki, które odpowiedzialne są za produkcję komórek jajowych, są głównym źródłem estrogenu w organizmie. Również nadnercza wytwarzają niewielki ilości tego hormonu, tak samo jak tkanka tłuszczowa. Finalnie, estrogen przemieszcza się wraz z krwią i oddziałuje tym samym na cały organizm.

Trzy główne rodzaje estrogenu

Organizm człowieka wytwarza trzy główne typy tego hormonu. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • Estradiol (E2), jest najczęściej występującym typem estrogenu u kobiet w wieku rozrodczym.
  • Estriol (E3), wydzielany głównie podczas ciąży.
  • Estron (E1), jedyny estrogen wydzielany przez organizm po menopauzie.

Endokrynologia – Endokrynolog Kraków

« do słownika terminów