« do słownika terminów

Adrenalina- pytania i odpowiedzi

Adrenalina- co to?

W sytuacji stresu, kiedy odczuwamy przyśpieszone bicie serca, potliwość dłoni czy potrzebę ucieczki, nasz organizm zmaga się z typową reakcją na stresor, tj. reakcją fight or flight response, czyli walcz lub uciekaj. Ta właśnie odpowiedź organizmu wynika z działania adrenaliny. Adrenalina, zwana inaczej epinefryną, jest kluczową częścią reakcji organizmu  właśnie na „walkę lub ucieczkę”. Należy jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja na ten hormon może być szkodliwa dla zdrowia.

Jak działa adrenalina?

Adrenalina wytwarzana jest głównie w rdzeniu nadnerczy, jak również w niektórych neuronach ośrodkowego układu nerwowego. Podczas sytuacji stresującej, w ciągu kilku minut, epinefryna jest uwalniana do krwioobiegu, wysyłając tym samym impulsy do narządów w celu wywołania określonej reakcji.

Funkcje adrenaliny

Adrenalina odpowiada za reakcję organizmu na walkę lub ucieczkę.  Wywołuje to rozszerzenie dróg oddechowych, tak aby dostarczyć mięśniom tlen. Odpowiada również za skurcz naczyń krwionośnych, w celu skierowania krwi do głównych mięśni, m.in.  do serca i płuc. Podczas działania adrenaliny  zwiększa się również próg odczuwania bólu, stąd możliwe jest kontynuowanie walki lub ucieczki nawet po kontuzji. Dodatkowo, epinefryna może spowodować nadzwyczajny wzrost siły i wydolności ludzkiego organizmu, a także poszerzyć świadomość w stresie.  Jej działanie zazwyczaj utrzymuje się maksymalnie do godziny od pojawienia się stresora.

Endokrynologia – Endokrynolog Kraków

« do słownika terminów