Czym jest łokieć tenisisty?
Łokieć tenisisty, znany również jako łokieć boczny, to rodzaj zapalenia ścięgien spowodowany przeciążeniem mięśni i ścięgien przedramienia. Mimo nazwy, dotyka nie tylko tenisistów, ale każdego, kto wykonuje powtarzalne ruchy polegające n zginaniu nadgarstka lub przedramienia.
Przyczyny łokcia tenisisty
Główną przyczyną jest przeciążenie ścięgien, które łączą mięśnie przedramienia z kością łokciową. Powtarzalne ruchy, jak chwytanie, podnoszenie, lub zginanie przedramienia – często spotykane w niektórych sportach i zawodach – mogą prowadzić do mikrourazów w tych ścięgnach.
Objawy łokcia tenisisty
Objawy obejmują ból i tkliwość na zewnętrznej stronie łokcia, który może promieniować do przedramienia i nadgarstka. Ból może nasilać się przy chwytaniu przedmiotów, otwieraniu drzwi, czy podnoszeniu rzeczy. Może również występować osłabienie chwytu.
Diagnoza łokcia tenisisty
Diagnoza łokcia tenisisty, obejmuje:
- przeprowadzenie wywiadu diagnostycznego dotyczącego objawów,
- badanie fizykalne;
- ocena bólu i tkliwości w okolicy zewnętrznej strony łokcia.
- Testy funkcjonalne, takie jak test Cozena (opór podczas zginania nadgarstka) czy test Millera (opór podczas prostowania nadgarstka), które mogą wywołać ból typowy dla łokcia tenisisty.
- czasami wykonuje się również badanie USG, gdyż może być pomocne w wykluczeniu innych przyczyn bólu, takich jak uszkodzenie stawu
Leczenie łokcia tenisisty
Leczenie zazwyczaj obejmuje leczenie farmakologiczne oraz fizjoterapię, w tym ćwiczenia wzmacniające i rozciągające – mogą one przynieść ulgę i zapobiegać nawrotom dolegliwości. W niektórych przypadkach stosuje się także zastrzyki, a w ciężkich lub przewlekłych przypadkach może być konieczna interwencja chirurgiczna.
Leczenie łokcia tenisisty w Centrum Terapii Synteza w Krakowie
Specjalistów, którzy u nas przyjmują możesz sprawdzić TUTAJ.